Zalecenia Profilaktyczne

Ikona profilaktyka
promocje dentamax kraków

Profilaktyka stomatologiczna skupia się przede wszystkim na ochronie zębów (np. przed bakteriami próchnicotwórczymi, osadzaniem się kamienia na zębach).
W naszym Centrum Stomatologii możecie Państwo na każdej wizycie otrzymać indywidualny czyli dobrany do Państwa potrzeb program profilaktyczny.

Co jest najważniejsze w profilaktyce jamy ustnej i jakimi zabiegami możemy chronić nasze zęby?

Najważniejsze w profilaktyce jamy ustnej jest codzienne szczotkowanie zębów odpowiednią metodą. Szczotkowanie zębów bez mała powinno trwać minimum 2 minuty (120 sekund) a nawet i dłużej. Potwierdzają to światowej klasy badania oraz lekarze z zakresu profilaktyki jamy ustnej. Przy właściwym szczotkowaniu zębów szczególną uwagę należy zwrócić na sposób w jaki poruszamy główką szczoteczki po naszych zębach. Powinno się wykonywać ruchy wymiatające, dzięki którym pozbywamy się resztek pokarmu.

Od których zębów zacząć szczotkowanie?

Jeżeli już zaczynasz szczotkować swoje zęby najpierw postaraj się oczyścić łatwo dostępne miejsca na zębach czyli ich zewnętrzną stronę (zacznij od zębów w górnej szczęce następnie zacznij szczotkować zęby dolnej szczęki), następnie po dokładnym oczyszczeniu ich zewnętrznej strony zacznij po kolei ząb po zębie szczotkować przestrzenie między zębami zaczynając również od górnej szczęki – wymiataj dokładnie i starannie tak aby w przestrzeniach międzyzębowych nie pozostał nawet okruszek resztek pokarmu. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów szczotkowania możesz również oczyścić swój język delikatnie go szczotkując (obecne szczoteczki do zębów posiadają powierzchnię, która jest przystosowana do szczotkowania języka- nie zapomnij po każdym ruchu spłukać szczoteczki pod strumieniem wody) Należy pamiętać również o doborze odpowiednich past, nici dentystycznych oraz płukanek. Jak wiadomo obecnie mamy do wyboru dziesiątki rodzajów past do zębów, jedne przeznaczone do ogólnego szczotkowania zębów, inne przeznaczone np. do zwalczania próchnicy i związane z zmniejszeniem nadwrażliwości zębów. Płukanki są również istotną częścią codziennej higieny jamy ustnej, gdyż jeszcze dokładniej mogą nam pomóc w utrzymaniu odpowiedniej higieny w jamie ustnej wypłukując niedoczyszczone resztki pokarmów z miejsc do których nie dotarła szczoteczka do zębów. Wracając jednak do szczoteczki do zębów powinieneś zwrócić uwagę na jej miękkość, która ma również kluczowe znaczenie w odpowiednim szczotkowaniu a także zdrowiu jamy ustnej.

Nieodpowiedni dobór szczoteczki może skończyć się nawet obfitym krwawieniem dziąseł w trakcie codziennego szczotkowania zębów, co jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia!

Zdrowa dieta jest kluczem do właściwego przeciwdziałania pojawianiu się osadów na powierzchni naszych zębów. Powinna także być bogata w witaminy: A, D, C a także pierwiastki takie jak: wapń oraz fluor.

Zapytacie Państwo w takim razie: Jaki związek z moim zębami mają witaminy i pierwiastki?

Witamina A jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia dziąseł. Możemy ją znaleźć w produktach typu: mleko (najlepiej od krowy), zielone warzywa, sery, ryby, jajka.

Witamina D pozwala przyswajać wapń oraz fosfor. Najwięcej witaminy D znajduje się np. w świeżych węgorzach, makrelach, śledziach a także łososiach czyli głównie produktach rybnych.

Witamina C odgrywa znaczącą rolę we wzmacnianiu naczyń krwionośnych. Jej największe pokłady znajdują się w takich produktach jak: papryka, pomarańcza, papaja, jarmuż, brukselki, brokuły, czarna porzeczka.

Wapń jest nieodłącznym elementem budowy kości, gdyż ma znaczący wpływ na ich twardość a co za tym idzie- ich wytrzymałość. Najwięcej wapnia znajdziemy w produktach mlecznych, takich jak kefir czy jogurt.

Fluor jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za twardość szkliwa zębów, stanowi również ochronę przed bakteriami próchnicotwórczymi. Najwięcej fluoru znajduje się w herbacie czarnej, chlebie żytnim, serach takich jak cheddar.

Należy pamiętać, że we właściwej diecie powinno się unikać nadmiernego spożywania produktów z wysoką obecnością cukrów, które mają bardzo negatywny i inwazyjny wpływ na zdrowie naszych zębów, gdyż są prekursorem do powstawania bakterii próchnicotwórczych.

lekarz stomatolog i pacjent

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego gabinetu w którym możecie skorzystać z jeszcze większej ilości porad dotyczących zdrowia jamy ustnej!

Zobacz również:

ortodoncja cyfrowa kraków
usuwanie ósemek kraków
protetyk kraków

eksrpesowa naprawa protez kraków
higienizacja zębów kraków
stomatologia estetyczna kraków

leczenie zębów pod mikroskopem kraków
implanty zębów kraków

implantolog kraków
leczenie opryszczki kraków
nakładkowe wybielanie zębów kraków

wybielanie zębów prevdent kraków
rentgen stomatologiczny kraków
Leczenie zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych i bruksizmu

laserowe wybielanie zębów kraków
leczenie uśmiechu dziąsłowego kraków
stomatologia kraków

profilaktyka stomatologiczna kraków
karta dużej rodziny kraków
Wyjaśnienie nieznanych Ci pojęć znajdziesz w słowniczku

Kontakt

Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Dentamax znajduję się w południowej części Krakowa, ale zapraszamy do nas serdecznie pacjentów nie tylko z Podgórza, Woli Duchackiej, Rżąki, Kurdwanowa, Piasków Nowych, Kozłówka, Prokocimia, Bieżanowa, Swoszowic, Łagiewnik, Borku Fałęckiego, Ruczaju, Płaszowa, czy też Wieliczki, Gdowa, Sułkowic, Myślenic, Skawiny i Bochni, ale też z innych rejonów miasta i regionu Zobacz jak do nas dojechać

Nie znalazłeś potrzebnych informacji?
Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Dentamax

ul. Nowosądecka 46, Kraków 30-683

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku: 8:00 - 21:00
sobota: rejestracja telefoniczna

Rejestracja na wizytę/INFOLINIA::
+48 883 699 007

Informacje dla pacjentów z zagranicy:
+48 883 699 007

Zapoznaj się z polityką prywatności

Zapraszamy również do kontaktu poprzez nasz interaktywny czat znajdujący się w prawym dolnym rogu strony!

Sprawdź nasz fanpage na facebooku:.


Zajrzyj na nasz kanał Youtube.


Odwiedź nasz profil na ZnanyLekarz.pl.


Newsletter


Specjalna linia ambulatoryjna
(dla osób, które są już pacjentami gabinetu):
24 godziny na dobę /7 dni w tygodniu
Dogodna lokalizacja dla pacjentów z dzielnic
Wola Duchacka i Kurdwanów!