Słowniczek

Laserowe podcięcie wędzidełka

Niewłaściwa budowa wędzidełka, czyli błony śluzowej, kóra wystepuje w różnych częściach ciała, może być powodem wielu problemów. Dotyczy to także wędzidełek znajdujących się w jamie ustnej, zwłaszcza: wędzidełka górnej wargi i wędzidełka języka. Ich nieodpowiednie ukształtownie może utrudniać swobodne wysławianie się lub być przyczyną wad wymowy (np.: seplenienia), wad zgryzu, oraz problemów periodontologicznych (odsłonięte szyjki zębowe, recesje dziąseł). W celu usunięcia tego problemu stosuje się zabieg podcięcia wędzidełka. Najkorzystniej przeprowadzić go w wieku dziecięcym. Szczególnie skuteczne jest przeprowadzenie zabiegu za pomocą lasera, który jest wtedy krótkotrwały, bezbolesny, a rana szybko się goi. Nie ma potrzeby stosowania narkozy, czego raczej powinno się unikać w przypadku dziecięcych pacjentów. Zabieg i późniejsze ćwiczenia logopedyczne eleminują wady wymowy, za które odpowiedzialne są nieprawidłowości w budowie wędzidełka.

Endodoncja

Endodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych okalających otwór w korzeniu zęba. Lekarz endodonta rozpoznaje też przyczyny chorób tych tkanek zęba. Istnieje wiele różnorodnych przyczyn podjęcia leczenia endodontycznego: ubytki tkanek spowodowane próchnicą, urazem zęba (np. złamanie, pęknięcie) i jego konsekwencje, zgorzel (czyli martwica miazgi), zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, nieodpowiednie wypełnienia, nieskuteczne wcześniejsze zabiegi (np. nieprawidłowe leczenie kanałowe), działanie poprzedzające leczenie protetyczne(mosty, korony, licówki). Leczenie endodontyczne polega na usunięciu uszkodzonych i zakażonych tkanek zęba, wyczyszczeniu(opracowaniu) i odkażniu kanału, szczelnym wypełnieniu kanału i ostatecznie na odbudowie zęba. Obecnie w leczeniu endodontycznym wykorzystuje się nowoczesną aparaturę, jak: endometry, które precyzyjnie mierzą długość kanału zęba, endomotory i narzędzia do maszynowego opracowania kanałów(które jest dużo dokładniejsze, szybsze i bardziej precyzyjne niż opracowanie narzędziami ręcznymi) oraz lupy i mikroskopy, dzięki któremu lekarz może dokładnie spojrzeć w głąb przestrzeni zęba.

Ortodoncja

Praktyka lekarska w stomatologii, która odpowiada za leczenie wad zgryzu oraz nieprawidłowości szczękowo-twarzowych, poprawą niewłaściwie umieszczonych zębów oraz zapobieganiem i profilaktyką tych dolegliwości. Pacjentami lekarza ortodonty są zarówno dzieci, jak i dorośli. Zabiegi ortodontyczne mają znaczenie zdrowotne i estetyczne. Odpowiednia korekta uzębienia zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób zębów, przyczynia się do eliminacji wad wymowy, często też wpływa na poprawę wyglądu twarzy.

Aparat ortodontyczny stały

W przeciwieństwie do aparatu ruchomego, aparat stały jest przewidziany przede wszystkim dla dorosłych (lub młodzieży). Stosuje się go w przypadku wyraźnych wad zgryzu. Aparatu stałego nie zdejmuje się, przymocowany jest do zębów odpowiednim klejem. Zasadniczo składa się z trzech elementów: metalowych (z tytanu lub niklu) lub estetycznych (ceramicznych lub kryształowych) zamków, gumowych ligatur, które wymieniane są przy każdorazowej wizycie u lekarza ortopedy, oraz z łuku (drutu), łączącego wszystkie zamki, którego regularna wymiana również jest konieczna. Istnieją specjalne wersje stałych aparatów ortodontycznych dla alergików.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która związana jest z zabiegami usuwania zębów oraz leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic twarzoczaszki. Najczęstszymi zabiegami są: usuwanie i odsłanianie zębów, resekcje (usunięcia wierzchołka korzenia) podcięcia wędzidełek, leczenie ropni, korekta połączeń jamy ustej z zatoką szczękową, usunięcia zmian błony śluzowej jamy ustnej, wyłuszczanie torbieli ślinowych, usuwanie torbieli twarzoczaszki, leczenie periodontologiczne, implantoprotetyka, nastawianie zwichnięć żuchwy, chirurgiczne leczenie skutków złamań.

Abrazja

Abrazja to metoda usuwania próchnicy przy użyciu powietrznej piaskarki. Dokonuje sie tego poprzez skierowanie strumienia sprężonego powietrza wraz z drobinkami tlenku glinu na tkankę zęba, którą należy usunąć. Powietrzna piaskarka jest alternatywą dla wierteł i lasera. Zabieg jest mniej uciążliwy dla pacjenta: jest przede wszystkim szybszy, pacjent nie odczuwa także wibracji. W większości przypadków nie stosuje się znieczulenia. Dzięki abrazji mniej się usuwa zdrowych tkanek zęba i jest on lepiej przygotowany do wypełnienia.

Higienizacja

Higienizacja jamy ustnej to pakiet zabiegów stomatologiczne, dzięki którym utrzymywany jest odpowiedni stan zdrowia jamy ustnej. W skład zestawu zabiegów wchodzi: scaling, piaskowanie, fluoryzacja, a także instruktaż zabiegów profilaktycznych, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie w domu. Scaling jest zabiegiem podczas, którego jest usuwany kamień nazębny. Wykorzystuje się specjalne skalery ręczne lub mechaniczne. Nowoczesną metodą jest zastosowanie ultradźwięków. Zalecany osobom, którym tworzą się twarde złogi nazębne. Piaskowanie jest uzupełnieniem scalingu. Do zabiegu używana jest piaskarka. To oczyszczanie zębów z płytki przy wykorzystaniu strumienia wody z węglanem sodu pod odpowiednim ciśnieniem. Fluoryzacja to lakierowanie zębów preparatem fluorowym. Zabieg ten jest skuteczną metodą zabezpieczającą przed rozwojem próchnicy. Instruktaż zabiegów profilaktycznych polega na udzieleniu wskazówek pacjentowi, które mają zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy w przyszłości. Dotyczą one: właściwej higieny jamy ustnej (dobór szczotek, pasty, płynów, nitek, sposobu szczotkowania) oraz odpowiedniego odżywiania się.

Wybielanie

Wybielanie to zabieg stomatologiczny, dzięki któremu uzyskuje się zmianę naturalnej barwy zębów. Stosuje się go, ponieważ zęby u niektórych osób są naturalnie ciemniejsze niż u innych (ciemnieją też z wiekiem), ale także dlatego, że zęby również tracą swoją jasność pod wpływem niektórych produktów spożywczych (np. czerwonego wina, kawy) lub palenia papierosów. Zabieg wybielania przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym lub w warunkach domowych. W gabinecie lekarskim przeprowadza się następujące zabiegi: wybielanie martwych zębów, które wcześniej leczone kanałowo ciemnieją szybciej niż pozostałe zęby, naświetlanie za pomocą lampy polimeryzacyjnej lub laserowe po nałożeniu na zęby specjalnego preparatu wybielającego. Stomatolog może też przygotować specjalną nakładkę na zęby, której pacjent sam używa według zaleceń lekarza wraz z odpowiednio dobranym żelem wybielającym. Zęby można także wybielać w warunkach domowych wykorzystując w tym celu, np.: wybielacz w sztyfcie, dwufazowy żel, przezroczyste paski lub nakładki-szyny.

Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i chorobami błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia (tkanek okalających zęby). Przyzębie chroni przed wnikaniem niepożądanych drobnoustrojów wywołujących stany zapalne i zakażenia. Tkanki przyzębia są bardzo delikatne. Może się zdarzyć, że pojawi się krwawienie z dziąseł, przykry zapach lub dojdzie do rozchwiania zęba, natomiast w samej tkance zęba nie stwierdzi się próchnicy. Z takimi objawami należy udać się do stomatologa periodontologa - może to być przyczyną paradontozy. Żeby to stwierdzić wykonuje się zdjęcie pantomograficzne i badanie periodontologiczne. Zabiegi periodontologiczne mogą służyć poprawie higieny i regeneracji przyzębia. Są to, na przykład: kiretaż lub oczyszczanie zębów ze złogów. Oczyszczanie można prowadzić metodą laserową, ultradźwiękową lub narzędziami ręcznymi. Jeśli nie wystarczają zabiegi higienizacyjne czy kiretaż korzysta się z metod chirurgii periodontologicznej. Najczęstsze zabiegi to: pokrywanie recesji dziąsłowych oraz operacja płatowa.

Kiretaż

Kiretaż jest zabiegiem periodontologicznym, który jest metodą leczenia kieszonek przyzębnych polegającą na ich oczyszczeniu, przede wszystkim z kamienia nazębnego oraz tkanek zapalnych. Pojawienie się kieszonek przyzębnych towarzyszy chorobie przyzębia. Za powstawanie kieszonek odpowiada kamień nazębny oraz ziarnina, które gromadzą się w szczelinie pomiędzy zębem a dziąsłem. W efekcie dochodzi do stanu zapalnego. Niszczeniu ulega przyczep nabłonkowy. Istnieją dwa rodzaje kiretażu: - zamknięty - wykonywany przy niewielkich kieszonkach; nie nacina i nie odkrywa się dziąseł; po zabiegu kieszonka ulega spłyceniu; - otwarty - zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu i odsłonięciu dziąsła oraz wyczyszczeniu kieszonki; wykonywany w przypadku głębszych kieszonek (powyżej 5 mm).

Usuwanie zatrzymanych ósemek

Zatrzymane ósemki to zęby, których nie widać, ponieważ znajdują sie pod dziąsłem. Do ich zatrzymania może dojść z wielu powodów. Przyczyną może być sytuacja, kiedy zbyt mały jest łuk zębowy. Jest to powodem nachodzenia zębów na siebie, co z kolei blokuje ósemki, nie pozwalając im się wyrzynać. Towarzyszy temu silny ból. Najczęstszym zabiegiem w takich sytuacjach jest chirurgiczne usunięcie ósemki, gdyż pozbycie się jej nie powoduje u pacjenta żadnych zmian natury praktycznej ani estetycznej. Usunięcie polega na znieczuleniu, nacięciu dziąsła, wydobyciu zęba i zeszyciu powstałego w wyniku ekstrakcji zębodołu.

Scaling

Scaling jest zabiegiem stomatologicznym i higienizacyjnym, dzieki któremu usuwa się kamień nazębny. Wykorzystuje się skalery ultradźwiękowe. Kamień rozbijany jest dzięki drganiom powstałym przez ultradźwięki. Kończy się polerowaniem zębów - służy do tego specjalna pasta polerska i szczoteczka. Po scalingu dodatkowo można zaproponować pacjentowi piaskowanie zębów.

Piaskowanie

Piaskowanie jest uzupełnieniem scalingu. Celem jego przeprowadzenia jest usunięcie z powierzchni zębów pozostałego po scalingu kamienia nazębnego, ale również przebarwień oraz osadu. Do zabiegu używana jest piaskarka oraz mieszanka wody z węglanem sodu kierowana pod odpowiednim ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. Zabieg ten ma charakter higienizacyjny, jest bezbolesny i powinien być regularnie przeprowadzany.

Korony

Korona jest widoczną częścią zęba. Z różnych powodów może dojść do jej uszkodzenia, np.: uraz mechaniczny, wielokrotne leczenie kanałowe, starcie tkanki zęba. Jeśli naturalna korona nie daje gwarancji utrzymania się wypełnienia zęba, należy zdecydować się na wykonanie korony protetycznej. Istnieje wiele rodzajów koron: poddziąsłowe, naddziąsłowe, dodziąsłowe, ale także jednolite i złożone. Korony mogą zastąpić całą naturalną koronę lub jej część. Korony wykonuje się z różnego typu materiałów. Najbardziej popularne są korony porcelanowe (na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczne), których walorem jest estetyka (barwa zbliżona do naturalnej) i wytrzymałość. Stosuje się także korony z tworzyw sztucznych(kompozytowe, akrylanowe) oraz z nieszlachetnych i szlachetnych metali. Korony osadzane są na specjalnie przygotowanym cemencie.

Licówki

Licówki to porcelanowe lub kompozytowe płytki przyklejane na powierzchnię zęba. Stosuje się je, w celu wyrównania kształtu zębów lub poprawy ich estetyki (np. w przypadku przebarwień lub zamaskowania naturalnie ciemnego koloru zębów) lub po ich mechanicznym uszkodzeniu. Licówki przygotowuje się na podstawie konsultacji stomatologa z pacjentem. Określa się ich kształt i barwę. Zabieg założenia licówek składa się najczęściej z dwóch wizyt. Podczas pierwszej przeprowadza się analizę zwarcia i zakłada się licówki tymczasowe. W międzyczasie przygotowuje się właściwe licówki i przykleja się je podczas następnej wizyty.

Mosty adhezyjne

Są rodzajem uzupełnienia protetycznego odbudowującego braki zębów. Osadzane są w miejscu brakującego zęba lub, nieco rzadziej, dwóch obok siebie. Mocowane są za pomocą metalowych skrzydełek do sąsiadujących zdrowych zębów, w których wykonuje się niewielkie szlifowanie lub częściej gdy są wykonywane z kompozytu osadzane są na istniejących wypełnieniach w zębach sąsiednich. Mosty kompozytowe są dodatkow wzmacniane włóknami szklanymi lub poliaramidowymi. Stosowane są jako rozwiązanie tymczasowe, przed wszczepieniem implantów lub, kiedy założenie implantów nie jest możliwe, oraz jako oszczędzające zęby sąsiednie gdyż nie wymagają one wtedy szlifowania. Wyróżnia się mosty adhezyjne Rochette’a i mosty Maryland.

Mosty

Most to uzupełnienie protetyczne mocowane w miejscu braku zęba. Warunkiem zamocowania mostu są zdrowe tkanki zębów sąsiednich. Przed założeniem uzupełnienia zęby obok trzeba oszlifować. Najczęściej spotyka się mosty metalowe pokryte porcelaną, są też wykonane wyłącznie z porcelany (pełnoceramiczne) oraz porcelanowe na trzonie z tlenku cyrkonu. Do zamocowania mostu wymagane są trzy wizyty u stomatologa, rzadziej dwie.

Sinus lift otwarty

Sinus lift to zabieg stomatologiczny przeprowadzany przed wszczepieniem implantów w przypadku, gdy pacjent nie posiada odpowiedniej ilości tkanki kostnej, by móc w niej osadzić implant. Zabieg polega na podniesieniu dna zatoki szczękowej. Wyróżnia się sinus lift otwarty i sinus lift zamknięty. Sinus lift otwarty jest metodą bardziej inwazyjną, ale częściej stosowaną, ponieważ pozwala na podniesienie dna zatoki o 5-8 mm. Zabieg polega na odsłonieciu śluzówki, wykonaniu otworu w ścianie zatoki i uformowaniu błony zatoki tak, aby przygotować miejsce do wprowadzenia biomateriału i materiału kościozastępczego. Po tych czynnościach przechodzi się do zasłonięcia miejsca zabiegu. Nowy ząb można mocować po półrocznym okresie od zabiegu.

Sinus lift zamknięty

Sinus lift to zabieg stomatologiczny przeprowadzany przed wszczepieniem implantów w przypadku, gdy pacjent nie posiada odpowiedniej ilości tkanki kostnej, by móc w niej osadzić implant. Zabieg polega na podniesieniu dna zatoki szczękowej. Wyróżnia się sinus lift otwarty i sinus lift zamknięty. Sinus lift zamknięty jest łagodniejszy dla pacjenta niż otwarty, ale uzyskuje się mniejsze podniesienie zatoki o 3-3,5 mm. W przeciwieństwie do wersji otwartej, nie odsłania się tak znacznie śluzówki, wykonuje się także mniejszy otwór w ścianie zatoki.

Implanty

Implanty to tytanowe śruby zastępujące naturalne korzenie zęba, wszczepiane na stałe podczas zabiegu stomatologicznego w kość żuchwy lub szczęki pacjenta, z którą zrastają się po okresie do sześciu miesięcy. Do tak przygotowanych implantów mocowane są różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne: mosty, korony lub protezy. Na założenie implantu przewidziane są najczęściej trzy wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza jest konsultacją z pacjentem, druga przeprowadzeniem zabiegu, ostatnia związana jest z umocowaniem obudowy protetycznej. O liczbie wszczepionych implantów decyduje lekarz konsultując się z pacjentem.

Kontakt

Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Dentamax znajduję się w południowej części Krakowa, ale zapraszamy do nas serdecznie pacjentów nie tylko z Podgórza, Woli Duchackiej, Rżąki, Kurdwanowa, Piasków Nowych, Kozłówka, Prokocimia, Bieżanowa, Swoszowic, Łagiewnik, Borku Fałęckiego, Ruczaju, Płaszowa, czy też Wieliczki, Gdowa, Sułkowic, Myślenic, Skawiny i Bochni, ale też z innych rejonów miasta i regionu Zobacz jak do nas dojechać

Nie znalazłeś potrzebnych informacji?
Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Dentamax

ul. Nowosądecka 46, Kraków 30-683

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku: 8:00 - 21:00
sobota: rejestracja telefoniczna

Rejestracja na wizytę/INFOLINIA::
+48 883 699 007

Informacje dla pacjentów z zagranicy:
+48 883 699 007

Zapoznaj się z polityką prywatności

Zapraszamy również do kontaktu poprzez nasz interaktywny czat znajdujący się w prawym dolnym rogu strony!

Sprawdź nasz fanpage na facebooku:.


Zajrzyj na nasz kanał Youtube.


Odwiedź nasz profil na ZnanyLekarz.pl.


Newsletter


Specjalna linia ambulatoryjna
(dla osób, które są już pacjentami gabinetu):
24 godziny na dobę /7 dni w tygodniu
Dogodna lokalizacja dla pacjentów z dzielnic
Wola Duchacka i Kurdwanów!